INFOLINIA: 666 605 330
Likiery są wysokoprocentowymi napojami alkoholowymi, które powstają w procesie aromatyzowania spirytusu lub innych alkoholi. Wyróżniają się dość gęstą konsystencją i słodkim, mocnym smakiem. Dodaje się do nich zazwyczaj cukier lub miód, środki aromatyzujące, wyciągi i destylaty roślinne, soki owocowe i olejki eteryczne. Często występują z dodatkiem innych, charakterystycznych składników jak: mleko, śmietanka, wino, kawałki owoców. Zawartość alkoholu w likierach zaczyna się od około 18% w przypadku likierów owocowych i kawowych i sięga nawet 50%.
Przypisuje się im różne właściwości, co związane jest z ich pochodzeniem. Twórcami likierów byli lekarze i mnisi, którzy korzystali z leczniczych właściwości trunkków. Likiery znane były już od stuleci, jednak prawdziwy początek likierom dają bracia zakonni w XV i XVI wieku we Francji. Słynne do dzisiaj pozostają likiery: D.O.M. Benedictine, produkowany przez benedyktynów z Normandii, czy likier Chartreuse produkowany przez kartuzów spod Grenoble.
Prawdziwy rozkwit następuje później, w XVII i XVIII wieku w krajach niederlandzkich za sprawą kupców, którzy z całego świata przywożą do Europy różnego rodzaju zioła, dodatki i rośliny. Powstają wtedy słynne na cały świat likiery Bols, wytwarzane przez holenderską rodzinę Bols. Wiele składników, założyciel, Lucas Bols wykorzystywał do swoich likierów Był tam cynamon z Azji, kwiat pomarańczy i owoce cytrusowe z krajów śródziemnomorskich oraz Wysp Karaibskich, goździki z Afryki, wanilia z Tahiti, olejek różany z Bułgarii i kawa z Kolumbii. Jako że Amsterdam stanowił centrum handlu korzeniami, Lucas i jego potomkowie mieli ich najlepszy wybór. Dzięki temu stworzyli wspaniałe likiery, które szybko zyskały popularność w wielu zakątkach świata. Niektóre z nich, jak Blue Curaçao (Bols Blue), Creme de Violette (Parfait Amour) czy Bride’s Tears (Gold Liqueur) są dostępne do dnia dzisiejszego i równie popularne jak dawniej.
W Polsce początek tradycji produkcji likierów daje w 1823 roku hrabia Potocki, założyciel słynnej Fabryki Wódek i Likierów w Łancucie, gdzie powstają popularne Rosolisy, pochodne likierów, jednak nieco mocniejsze.
INFOLINIA +48 666 605 330
SKLEP +48 532 628 930
sklep@alkohole.poznan.pl
MAPA GOOGLE