ABERLOUR

Aberlour

Destylarnia Aberlour (czyt. „abelauer” co oznacza „ujście rzeki Lour”) została założona w 1826 przez Jamesa Gordona oraz Petera Weira u zbiegu rzek Lour i Spey niedaleko Ben Rinnes. Niestety niedługo potem została strawiona przez pożar, i odbudowana dopiero w 1879 przez Jamesa Fleminga. Ta też data i jego nazwisko widnieje dzisiaj na etykietach whisky Aberlour. W roku 1892 Aberlour został przejęty przez firmę R. Thorne & Sons, która zainwestowała poważne środki w modernizację i rozbudowę destylarni. Sześć lat później wybuchł kolejny pożar pochłaniając parę budynków i większość leżakującej whisky, gorzelnia została jednak szybko odbudowana.

Przez lata destylarnia zmieniała właścicieli i była wielokrotnie modernizowana i rozbudowywana, tak więc pierwsi założyciele mieli by dzisiaj problem z jej rozpoznaniem. W 1972 roku Aberlour zadebiutował swoją pierwszą whisky single malt, gdyż wcześniej jego destylat był wykorzystywany do produkcji blendów. Dwa lata później destylarnia została wykupiona przez Pernod-Ricard – francuską firmę, która rozpowszechniła whisky single malt we Francji.

Do produkcji whisky destylarnia używa wody ze studni świętego Dronstana – arcybiskupa Canterbury i misjonarza, który niegdyś nawracał Szkotów na wiarę chrześcijańską i używał wody z tej studni do chrztów nowych członków Kościoła. Ciekawostka jest fakt, że wyschnięta studnia świętego Dronstana trysnęła ponownie wodą po zdobyciu przez Aberlour pierwszego medalu w 1986 roku. Przy studni tej spotykają się co roku, w dniu 11 lipca miłośnicy whisky Aberlour, by oddać hołd patronowi studni i wypić swój ulubiony trunek zmieszany ze „świętą wodą”.