JOHNNIE WALKER

johnie walker

Historia whisky Johnnie Walker rozpoczyna się w 1820 za sprawą piętnastoletniego Johny Walkera z Kilmarnock. Jego ojciec szybko umarł pozostawiając synowi spadek, który umożliwił mu rozwinięcie działalności kupieckiej. Na początku był to mały sklepik kolonialny w Ayrshire.

Podczas pracy w sklepie Walker łączy różne gatunki herbat w celu poprawienia i wzbogacenia ich indywidualnego smaku i aromatu. Upłynie jeszcze parę lat, zanim wykorzysta zdobyte umiejętności do tworzenia blendów, czyli mieszanek sporządzanych z wielu gatunków szkockiej whisky, niekiedy przybyłych do jego sklepu z bardzo odległych zakątków Szkocji.

 

Pasję do tworzenia najlepszych blendów na świecie odziedziczył jego syn – Aleksander. Podstawą swojego imperium uczynił mieszankę Old Highland Whisky (pierwowzór dzisiejszej Johnnie Walker Black Label), zamykając jej smak w oryginalnej, kanciastej butelce o kwadratowej podstawie. Skośnie przylepiona etykieta stała się jego znakiem handlowym wykorzystywanym do dziś.

Old Highland Whisky Aleksandra Walkera zdobyła uznanie na m.in. australijskim czy nowozelandzkim rynku.

Synowie Aleksandra Walkera – Aleksander II i John Patterson – powiększyli zasięg imperium Walkerów, zyskując nowe rynki. Prowadząc badania nad mieszankami, zajmując się produkcją i sprzedażą, dostrzegli kolejną możliwość wyróżnienia własnych rodzajów whisky spośród produktów konkurencji. Zaczęli poszukiwać czegoś, co w tamtych pionierskich czasach wciąż było nowością.

Poszukiwali wyrazistego znaku graficznego, który mógłby silnie kojarzyć się z ich whisky, a jednocześnie reklamować i promować ich produkty. W 1909 r. w eleganckiej restauracji narodził się pierwszy Striding ManKroczący Gentleman – narysowany ołówkiem na serwetce podczas spotkania braci z rysownikiem i karykaturzystą Tomem Brownem. W Polsce Striding Man zaistniał jako Jaś Wędrowniczek – od przetłumaczonego i zdrobniałego imienia i nazwiska Johna Walkera.