Blandys Bual 1957, to wino cenne, wyjątkowy okaz dla koneserów, jej potencjał starzenia szacowany jest na jeszcze co najmniej 50 lat.
Jak przystało na wino w słusznym wieku, posiada odpowiednią oprawę: elegancką drewnianą skrzynkę.
Złotożółta, krystaliczna suknia o refleksach mahoniu. Rozkoszny balsamiczny nos o aromatach przypraw, orzechów włoskich i laskowych. W drugim nosie uderzają aromaty kandyzowanych owoców, wanilii i piernika. W ustach skoncentrowane suszone owoce, egzotyczne drewno i przyprawy. Słodkość o średniej gęstości jest idealnie zrównoważona przez kwasowość.
Nazwa bual pochodzi od kilkunastu portugalskich odmian wina, z których większość była masowo uprawiana pod koniec XVIII i na początku XIX wieku. Najsłynniejsze z nich to bual branco, białe winogrona używane do produkcji madery, szczep dziś praktycznie wymarły. Inne znane odmiany bual to boal bagudo, boal barreiro, boal espinho i boal ratinho. Madery tradycyjnie etykietowane jako bual zajmowały drugie miejsce tuż za madeirą malmsey w skali słodkości, wyprzedzając serciala i terranteza.
Wina o tej nazwie są ciemne, rodzynkowe, z ogromnym potencjałem starzenia, przewyższającym pod tym względem inne madery. Z bualem w konkurencji na długowieczność mierzyć się może sauternes lub rocznikowe porto.