Zapach: dosyć sporo naturalnych słodkich nut, płatki róż, winogrona, nieco przypraw z nutką dymną;
Smak: dużo słodkich owoców, orzeszki ziemne solone, wanilia, gorzka, płatki owsiane z nutką cynamonu;
Finisz: długi, dojrzałę owoce z dębiną.
Edycja Tripple Matured dostępna jest na rynku od kilku lat, a łącznie wyprodukowano zaledwie 6 tysięcy butelek. Proces maturacji odbywał się w trzech rodzajach beczek: ponownego napełnienia, bodega casks oraz ponownego napełnienia z dębu europejskiego.
Destylarnia Dalwhinnie została utworzona w 1897 roku, pierwotnie pod nazwą Strathspey. Założyciele gorzelni dosyć szybko napotkali górę nie do przejścia w postaci kłopotów finansowych, w związku z czym destylarnia została sprzedana. Kolejni właściciele niezbyt długo nacieszyli się nowo nabytą inwestycją. W ciągu kilku lat zmienili nazwę gorzelni na Dalwhinnie, po czym również ją sprzedali z powodu zbyt niskiej rentowności. Firma jeszcze kilkukrotnie zmieniała właściciela, aby ostatecznie trafić do Macdonald Greenless, będących dzisiaj grupą DIAGEO po połączeniu z DCL w 1926 roku. Lawina popularności dotarła dopiero w latach 80, kiedy to ukazano sześć Classic Maltów będących reprezentantami regionu Highlands. Pośród nich oczywiście znaleziono miejsce dla klasycznej Dalwhinnie.
Ciekawostką jest fakt, że na rynek dostarczane jest zaledwie 10% produkcji Dalwhinnie, ponieważ cała reszta trafia do blendów pozostałych marek grupy DIAGEO.
INFOLINIA 535 50 50 60
SKLEP 600 961 791